Startlista

2018 år upplaga av Hammarby Alpin Marathon har 135 anmälda.

I marathonklassen är det 18 damer och 65 herrar.
Det är 17 damer anmälda till halvdistansklassen, och 35 herrar. 

42km Damer (18 deltagare)

Namn Klubb
Alexandra Schöttle Jonsson  
André Hedlund  
Anna Hidendahl  
Annika Arnoldsson Sweden Runners
Battsetseg Batnasan  
Corina Rader  
Emelie Axell  
Frida Christiansson Umara sports club
Frida Södermark Tjalve IF
Heidi Furu IF Åland
Hildur Adalsteinsdottir  
Ida Johansson Team Nordic Trail
Jenny Ramstedt  
Josefin Torenfält Team Nordic Trail
Linda Forsström  
Odgerel Batnasan  
Sofia Gottberg Norén  
Tanja Holm  

42km Herrar (65 deltagare)

Namn Klubb
Adam Bernhoff  
Anders Norén  
Andreas Lindström Vargarna Trailrunners
Asso Karim  
Bengt Johnsson  
Bengt Nilsson Stockholm HHH
Björn Hagberg Utsiktens Bastu&Motion
Daniel 'Roxen' Roxvret Team Nordic Trail
David Torenfält  
Dennis Löfving Runacademy IF
Emil Söderlund Cursores Åland
Filip Söderling Team Nordic Trail
Fredrik Dahlberg Nacka
Fredrik Skogsjö Stockholm Multisport
Gustav Larson  
Henrik Nilsson  
Jakob Skott  
Jérémie Johansson Stance juristbyrå
Joakim Rinaldo LK Nyköpings Runners
Johan Persson Skärkdalens LK
Johan Rappu Eskilstuna Trailklubb
Johnny Hällneby Pace on Earth
Jonas Brantvall UT Kolmården
Jonas Wincent Ifk Sala
Jonas Hedlund Umara sports club
Juha Kamppinen Team Sober
Julian Dent  
Kalle Skarin  
Karl Broman Vikström  
Kenneth Gustavsson  
Krister Hällgren Team UltraSweden LK
Kristofer Bohlin  
Lars Lundqvist  
Lasse Stenström Stockholm Multisport
Luigi Belcastro Bergskamelerna
Magnus Luthman  
Marcos Vicente  
Martin Söder Team Nordic Trail
Mats Liljegren Team Skavsåret IF
Michal Frankowski  
Mikael Green KMX
Mikael Hedman  
Niclas Sjögren Runacademy IF
Olof Sundström  
Oscar Ström Enskede
Patrik Hernwall Stockholm Gerillalöpare
Per Sjödin Swedbank IT
Peter Thorvaldsson  
Peter Schröder Långholmen SwimRunKlubb
Petter Lind  
Petter Sundin STHLM Running Tours
Razan Ahmad  
René Koller Swedbank
Rikard Prüzelius Umara sportsclub
Roger Sjöberg Sweden Runners
Sergiu Ser  
Takeshi Omae  
Thomas Löveneke Tompas backträning
Thomas Gottlind Vardagsstark
Tobias Alanärä  
Tomas Broman Sandviken Trailrunning
Tomi Furu Cursores Åland
Viktor Stefansson Sandviken Trail Running
William White  
Zakarias Matton Breakbeat runners

 

23km Damer (17 deltagare)

Namn Klubb
Amanda Brunosson Kumla
Caroline Bengtsson Stockholm Multisport
Emma Bölske  
Emma Persson Skärkdalens LK
Eva Persson Skärkdalens LK
Helena Wallin Huddinge AIS
Jannicke Rinderud Stockholm Multisport
Jenny Axelsson Vistaberg löpare
Karina Danielsson  
Lydia Kahn  
Malin Blom  
Marie-Louise Wigén  
Nina Sahlin  
Sara Gunnarsson Storådalen sk
Sarah Reichhuber Team Nordic Trail Stockholm
Susanne Korsvoll  
Ylva Sundbom  

23km Herrar (35 deltagare)

Namn Klubb
Alexander Berg Rendahl Skogsluffarna OK
Anders Scharp Melanders Group Ultra Service
Anders Siren  
Arvid Ekberg  
Avan Osman  
Axel Svensson Sundbybergs IK Skidor
Björn Pettersson  
Carl Svensson Sundbybergs IK
Daniel Petersson  
Daniel Daboczy  
David Thörewik  
Eric Salomonsson  
Erik Calmfors Runacademy IF
Erik Erlandsson  
Gunnar Neselius Brandkårens Idrottsklubb
Gustav Skogsjö Nacka Värmdö SK
Henning Peinerud Centrum OK
Jakob Tholander Sundbybergs IK skidor
Jesper Fuhr   
Johannes Reichhuber Team Nordic Trail Stockholm
Leo Sandberg Sundbybergs IK
Linus Wirén  
Martin Wahlström  
Mattias Lindsäter Gamla Ekens Motionärer
Mikael Mellhorn Ericsson Stockholm IK
Nick Barrable Ok ravinen
Pasi Valjus Lidingö
Paul Åkerman  
Per Bengtsson  
Robert Svanell  
Romain Schwab  
Ruben Tholander Sundbybergs IK skidor
Tobias Gustafsson UT Kolmården
Tomas Hellman Stockholm Multisport
Tommy Jansson Saltsjöbaden triathlon